Nasza szkoła włączyła się do Projektu „Natura(lnie) Zabrze”, objętym patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki – Szulik, którego celem jest zachęcenie do zmiany codziennych zachowań, a co za tym idzie do zmniejszenia produkcji odpadów oraz redukcji śladu węglowego i wodnego.
W ramach ekosesji „Jak żyć, żeby przeżyć?!” wysłuchaliśmy rewelacyjnego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały „Odbudowa przyrody albo ekocyd” i wzięliśmy udział w serii warsztatów proekologicznych:
- „Jak powstaje dobre paliwo z odpadów?” prowadzony przez FCC Polska sp. z o. o.;
- „Trash-art z elektrośmieci” prowadzony przez Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM Zabrze i Fundacja Odzyskaj Środowisko;
- „Paliwo wodorowe – paliwem przyszłości?” prowadzony przez naszą nauczycielkę, panią Annę Foltyn – Simkę;
- „Jak działa farma fotowoltaiczna” i „Biogaz ze składowiska odpadów” prowadzone przez MOSiR Zabrze;
- „Idea Zero Waste w praktyce” i „Chrońmy owady zapylające” prowadzone przez Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu;
- „Warzywniak na talerzu” prowadzony przez panią Katarzynę Krulicką, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Zabrzu;
- „Czysta energia – bezpieczna elektryczność” prowadzone przez Tauron Dystrybucja S. A.;
- „Zamień piec na kaloryfer” prowadzony przez ZPEC;
- „Toaleta to nie śmietnik” i „Zabrzańska kranówka jest zdrowa” prowadzone przez ZPWiK
W ramach projektu uczniowie klasy 8b wzięli udział w ekosesji ” Jak żyć, aby przeżyć”. Wiedzę zdobytą podczas wykładów i warsztatów przedstawili w prezentacji.
W ramach projektu uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w ekosesji ” Festwial Przetworów”. Wiedzę zdobytą podczas wykładów i warsztatów przedstawili w prezentacji.
W ramach grudniowego zadania projektu „Natura(lnie) w Zabrzu przeprowadziliśmy konkurs na powtórne wykorzystanie materiałów, czyli coś z niczego. Oczywiście tematyka była związana ze świętami. Kolejne prace wykonane przez uczniów w ramach projektu Natura(lnie) w Zabrzu :
Następnym przedsięwzieciem był udział w konferencji pt. Woda- dobro bezcenne zorganizowanej przez główne koordynatorki projektu Natura(lnie) w Zabrzu. Było to spotkanie z ekspertami z zabrzańskich wodociągów, którzy przybliżyli, między innymi, zagadnienia dotyczące pozostawianego przez każdego człowieka śladu wodnego, sposobów oszczędzania wody w gospodarstwach domowych, produkcyjnego zużycia wody oraz porównano skład wody kupowanej w sklepie z dostarczaną przez wodociągi miejskie do naszych domów.