Podziwiamy Ziemię. Korzystamy ze wszystkiego, co nam oferuje. Ważne jednak, byśmy nie zapominali, że jesteśmy za nią odpowiedzialni. Uczniom SP42 o potrzebie działań na rzecz naszej planety przypominały wydarzenia Szkolnego Tygodnia Ziemi odbywającego się od 17 – 24 kwietnia. Z tej okazji:
😉 w Turniejach wiedzy ekologicznej rywalizowały ze sobą drużyny klas IV, V oraz VII  – VIII,
😉 uczniowie badali ślad węglowy, przygotowywali „jadalne talerze”, a na warsztatach technicznych szyli „ekotorby zero waste” ze starych koszulek,
😉 młodzi artyści prezentowali swój talent, przygotowując prace „Ziemia jest piękna” techniką kolażu (klasy VIII) oraz „Ziemia – trzecia planeta od Słońca. Nasz dom” plakaty (klasy I – III).

Był to również tydzień wypełniony działaniami miejskiego projektu ekologicznego „Natura(lnie) Zabrze”. Uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w warsztatach online: „Na poboczu rozważań z Andrzejem Stasiukiem. O tym, jak stać się człowiekiem dbającym o przyrodę”, a piątoklasiści: „Wartości usług ekosystemowych drzew”. Na warsztatach terenowych w Rokitnicy grupa uczniów badała „Co kryje w sobie gleba polna i leśna”.

Wyniki rywalizacji drużynowej:

Szkolny konkurs drużynowy dla klas 7 i 8 „Eko-geografia na wesoło”

1 miejsce Piotr Golik, Samuel Kuczyński – 8c
2 miejsce Laura Abram, Wojciech Arendarski – 8d
3 miejsce Franciszek Sobotkiewicz, Szymon Mnich – 8b

Turniej wiedzy ekologicznej dla klas IV

1 miejsce Oktawian Biela, Bartosz Kiedos, Kacper Małysek  – 4a
1 miejsce Julia Słaby, Aleksandra Wierzbicka, Paweł Tomczyk – 4b
1 miejsce Rozalia Bartkowiak, Nadia Gładysz, Agata Bodusz, Natan Kłapyta – 4c

Turniej wiedzy ekologicznej dla klas V

1 miejsce Lena Łobaza, Nina Madziąg, Emilia Redosz  – 5b
2 miejsce Magdalena Rybiałek, Tymon Figas, Szymon Konieczny – 5c