Październik to miesiąc poświęcony komunikacji alternatywnej i wspomagającej. AAC To system, który pomaga dzieciom z zaburzeniami mowy komunikować się z otoczeniem. W tym miesiącu uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z różnymi rodzajami komunikacji alternatywnej m.in. językiem migowym, piktogramami, pismem Braille’a czy programem Makaton.

Na pierwszym piętrze naszej szkoły pojawiła się gazetka informująca czym jest komunikacja alternatywna.
Podczas zajęć rewalidacji uczniowie rozwiązywali zadania przy użyciu powyższych metod.
W ramach obchodów tego miesiąca dnia 26.10.2023r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się  tzw. „Cicha przerwa”, która rozpoczęła się bez sygnału dzwonka. Uczniowie, którzy wcześniej zostali uprzedzeni o akcji- mogli porozumiewać się ze sobą jedynie za pomocą gestów.
Ponadto uczniowie klasy VIII a aktywnie zaangażowali się w przebieg wydarzenia i na te 15 minut zamienili się w „szeryfów ciszy”. Całość bardzo spodobała się społeczności szkolnej – nawet w sklepiku kupowano za pomocą gestów 😉 Cicha przerwa, która okazała się ogromnym sukcesem zwróciła uwagę na problemy osób niepotrafiących mówić, a przy okazji sprawiła, że wszyscy mogliśmy docenić obniżenie hałasu i jego pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.