Kopernik podczas swojego życia przebywał w wielu miejscach – a to w Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie czy Fromborku, a to poza granicami Polski w Padwie, Bolonii, Ferrarze lub Rzymie. Inspirując się naszym Patronem, zaprosiliśmy uczniów „do przebywania” w różnych zakamarkach budynku SP42.
Szósto- i siódmoklasiści brali udział w grze dydaktycznej „Jak Kopernik spotkał się ze Skarbnikiem”, przypominającej podchody. Uczestnicy przemieszczali się według wskazówek do określonych miejsc w szkole, gdzie czekały na nich rozmaite zadania związane z naszym Patronem oraz tradycjami górniczymi Śląska. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą, spostrzegawczością oraz umiejętnością współpracy. Zabawę zakończyło wręczenie certyfikatu potwierdzającego udział w grze.