FOMO – Co to takiego? To lęk przed odłączeniem, wypadnięciem z obiegu, strach przed tym, że coś ważnego może nas ominąć, gdy nie jesteśmy online. Zauważamy ,że wielu uczniów naszej szkoły często nawet na chwilę nie potrafi rozstać się ze swoim smartfonem, stale czując potrzebę posiadania go w zasięgu ręki i sprawdzania powiadomień czy scrollowania mediów społecznościowych. Lęk przed odłączeniem sprawia, że nastolatki nadużywają smartfonów, stale potrzebują dostępu do urządzenia, które pozwala im w każdej chwili sprawdzić, co się wydarzyło w sieci i czy nic ważnego nie umknęło ich uwadze. Pamiętajmy o tym, że zbyt wysokie FOMO może przynieść młodym ludziom wiele problemów i niestety prowadzić do nadmiernego, szkodliwego używania internetu, urządzeń cyfrowych oraz social mediów.
Wśród symptomów, jakie powinny zaniepokoić was jako rodziców/opiekunów, są m.in. nieumiejętność odłożenia telefonu nawet na chwilę, ciągłe i natychmiastowe reagowanie na przychodzące powiadomienia (również w sytuacjach, które temu nie sprzyjają), lekceważenie podstawowych potrzeb i obowiązków czy pojawiające się złość, irytacja, a nawet panika, gdy nastolatek nie może korzystać ze smartfona.
Przytoczona poniżej pozycja pomoże Wam oswoić się z tematem. Materiał przygotowany w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, realizowanej przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie Kancelarię Prezesa Rady Ministrów). Publikacja wyjaśnia, czym jest FOMO, a także podpowiada, jak reagować, gdy dziecko ma problem z nadużywaniem internetu i nowych technologii.
Kolejna lektura poradnik FOMO I NADUŻYWANIE NOWYCH TECHNOLOGII
Gorąco zachęcamy do pobrania i lektury!